Čachtický hrad

Čachtický hrad. zřícenina hrahu Čachtice

Čachtický hrad se nachází na Slovensku kousek od stejnojmenné obce Čachtice. Nyní je hrad zříceninou. Díky umístění na 375 metrů vysokém vápencovém vrcholu je hrad nepřehlédnutelnou dominantou okolního kraje.

Hrad byl postaven v první polovině 13. století. Jeho prvotním údělem bylo střežení západní hranice Uherského království. V roce 1273 byl Čachtický hrad napaden vojáky českého krále Přemysla Otakara II., výsledkem bylo jeho značné poškození. K vlastníkům hradu patřil např. Matůš Čák. V roce 1392 se hrad stal vlastnictvím Stibora ze Stibořic, v jehož majetku bylo mimo jiné 15 hradů z Pováží. V roce 1467 byl na hradě vězněn husitský velitel Jan Švehla. V roce 1708 byl hrad dobyt vojsky Františka II. Rákociho a následně začal pustnout. čas od času byl v pozdějších dobách využíván jako vězení. Roku 1772 hrad vyhořel.

Hrad byl koncipován jako pevnost. Bydlení zde bylo docela nepohodlné. To byl také důvod, proč se čachtický hrad nikdy nestal luxusním přepychovým sídlem. Jedinou zdobenou částí hradu byla jeho kaple.

Zříceniny Čachtiského hradu se skládají z dobře rozpoznatelných budov a hradeb. Hrad lze rozdělit na horní a dolní hrad. V horním hradu zůstaly zbytky původní omítky s malbou. Z věže, kterou můžeme vidět na starých fotografiích v současnosti stojí pouze jedna zeď. Z hradu se návštěvníkům otevírají překrásné pohledy na Malé Karpaty, Myjavskou pahorkatinu a Považský Inovec.

Hrad získal na slávě hlavně z důvodu zdejšího působení uherské šlechtičny Alžbětě Báthoryové, která je známá pod přezdívkou Čachtická paní. Alžběta se právě na Čachtickém hradě údajně koupala v krvi mladinkých děvčat. Na zdejším hradě také zemřela. Alžběta byla také poslední obyvatelkou hradu, která byla zároveň jeho majitelkou.

Našli jste v tomto textu nějakou chybu? Chcete nějakou informaci přidat nebo opravit? Napište to do diskuze.

Myslíte si, že jste k tématu "Čachtický hrad" schopni napsat lepší článek? Napište jej a pošlete na email - kontaktni email správce webu CachtickaPani.cz.

Provozovatele webu Čachtická Paní.cz můžete oslovit pomocí kontaktního formuláře.