Čachtice

Čachtice

Slovenská obec Čachtice se nalézá v okrese Nové Mesto nad Váhom v Trenčínském kraji. Žije zde okolo 3600 obyvatel.

Obec leží mezi a Malými Karpaty a Podunajskou nížinou zhruba šest kilometrů od okresního města Nové Mesto nad Váhom.

Archeologové zde našli množství nálezů, které dokládají lidské osídlení od dob neolitu. Vykopávkami je doloženo také slovanské sídliště z 8. až 9. století. Z léta páně 1263 pochází první písemná zmínka o obci. Vesnice patřila pod panství Čachtického hradu. Čachtice v roce 1599 postihla obrovské tragédie v podobě nájezdů Turků, kteří vesnici vyplenili. Významnou událostí bylo shromáždění spolku Tatrin v roce 1847 na kterém bylo rozhodnuto o spisovné slovenštině.

Dominantou a největším turistickým lákadlem je hrad Čachtice z 13. století. Zajímavá je také gotická kaple z roku 1320 na které jsou viditelné prvky shodné s architekturou Velké Moravy. Zdejší římsko-katolický kostel (na fotografii) z roku 1370 byl původně gotický, ale při přestavbě v roce 1680 získal barokní podobu. Od roku 1960 je v zdejším renezančním zámku muzeum Čachtic a Tatrína. často zmiňované jsou i zdejší katakomby.

V Čachticích se narodil slovenský pedagog a matematik Jozef Balala. Žila a zemřela zde Alžběta Batory, známá jako Čachtická paní.

V roce 1961 se skupina podvodníků rozhodla příběh Čachtické paní využít zvláštním způsobem. Pod záminkou natočení filmu, ve kterém měli účinkovat občané Čachtic se nechali v Čachticích zdarma hostit. Filmovému nadšení místních chyběla soudnost. Představitel Ficzka si např. kvůli věrohodnosti nechal vytrvat zdravé přední zuby.

Čachtické ženy musely s režisérem při alkoholových dýcháncích ponocovat, aby vypadaly s kruhy pod očima před filmovou kamerou věrohodně. Režisér i kameraman byli ještě v průběhu "natáčení" zatčeni.

Našli jste v tomto textu nějakou chybu? Chcete nějakou informaci přidat nebo opravit? Napište to do diskuze.

Myslíte si, že jste k tématu "Čachtice" schopni napsat lepší článek? Napište jej a pošlete na email - kontaktni email správce webu CachtickaPani.cz.

Provozovatele webu Čachtická Paní.cz můžete oslovit pomocí kontaktního formuláře.